DOPRAVA ZDARMA balíkovnou na všechny tištěné adventní materiály! :)

Novinky

O smysluplných hračkách: Rozhovor s majitelkou hračkářství TAKARO Hankou Šormovou

Už vás nebaví neustále uklízet a přemísťovat plastové hračky, které ve výsledku vaše děti stejně nebaví? Nebo plastové blikající hračky nejsou nic, co byste pro své děti chtěli mít doma? Pak jste tu správně, dneska jsem si na slovíčko pozvala maminku tří dětí, autorku tří dětských knih a hlavně spolumajitelku rodinného hračkářství TAKARO Hanku Šormovou. Kdo jiný by měl vědět o smysluplných hračkách, které budou vaše děti bavit i rozvíjet, více než majitelka krásného moderního e-hračkářství.

_DSC3674  IMG_5992

 

Hned na okraj prozradíme, že my se budeme bavit především o open-ended hračkách (zkráceně OE hračky), protože smysluplných hraček je samozřejmě mnoho a tento rozhovor by pak vydal na x pokračování. Kdežto OE hračky jsou aktuálně dost na vzestupu a možná budete překvapeni, že ačkoliv třeba zatím netušíte, o jaké hračky se jedná, tak už je doma s největší pravděpodobností máte.

(Poznámka na okraj, rozhovor je možná delší, ale určitě dočtěte na konec. Hanka dává skvělé rady, jak vybírat hračky, aby se vám doma nepovalovaly. A zaměřuje se právě i na vás, na rodiče.)

 

Ahoj Hani, tak první otázka je jasná. Vysvětli našim čtenářům, co jsou to ty open-ended hračky?

Ahoj, ráda. Volně přeloženo do češtiny jsou to tzv. hračky s otevřeným koncem, tj. takové, které přesně nemají předem daný účel hraní a je to zcela na fantazii dětí. Opakem jsou pak hračky s uzavřeným koncem, na těch se to asi lépe vysvětluje. Sem patří například puzzle, deskové hry, samolepková knížka, apod. Prostě puzzle je puzzle, kde skládáte dílky k sobě podle nějaké dané předlohy. Deskovka má předem určená pravidla, podle kterých ji hrajete. Kdežto open-ended hračka jeden den slouží dítku nějak a další den si s ní hraje zcela opačně.

Takovým typickým zástupcem open-ended hraček je dřevěná duha s různým počtem oblouků. Děti z ní mohou skládat různé obrazce ve 2D, ale i 3D světě, nebo poslouží jako tunely pro jejich autíčka, jindy zase jako ohrádky pro zvířátka. Fantazii se meze nekladou a to je to kouzelné na open-ended hračkách.

  IMG_1947  IMG_0224

 

Takže velkým benefitem, proč OE hračky dětem pořídit je posílení jejich fantazie?

 Ano, ale není to jediný benefit, který děti hraním si s těmito hračkami získají. Open-ended hračky rozvíjí dítko v řadě dalších oblastí:

  • slovní zásobě, když popisují své malé světy (herní napodobeniny toho reálného),
  • stavitelských dovednostech a logickém myšlení, když kombinují různé kostky do vlastních navržených staveb,
  • sociální a týmové komunikaci, pokud tyto hračky dáte do skupiny dětí, která se má dohodnout, jakou hru s nimi tedy rozehrají.

 

Ty jsi zmiňovala, že takovou typickou hračkou s otevřeným koncem je duha. Tou by měli rodiče u svých dětí začít? A kdy vůbec s OE hraním začít, v kolika letech?

Ačkoliv dřevěná, podotýkám nelakovaná, duha je nejčastěji spojovaná s OE světem, tak rozhodně ji nedoporučuji jako první open-ended hračku. Pro děti a taky jejich rodiče bývá na začátku neuchopitelná. Nevědí, jak si s ní hrát. Navíc bez doplňků by se mohla celkem rychle omrzet.

Na našem blogu jsme sepsali, jak duhu ve hře využít a co se vám k ní bude hodit. Ale vše má svůj čas, začněte jinačejšími hračkami. A klidně od co nejmenšího věku, rozhodně není potřeba čekat do 5 let dítěte, až bude z roztodivných open-ended stavebnic stavět velkolepé stavby. Začít vlastně lze od miminka a takovou tu hru, co si umíme představit my dospělí, klidně od prvního roku.

Ovšem je potřeba na začátek zvolit hračky typu dřevěná autíčka, zvířátka (skvělá jsou ta od německé značky Holztiger - jsou velká a bytelná do malých ruček), dřevění panáčci (já osobně miluji ty od německé značky Goki, ale ručně opracované má i značka Grimms). Ročním dětem k tomu všemu přidejte stohovací věže či třídicí boxy na tvary a barvy.

 IMG_1943  IMG_20240224_153604

Pokud vás nadchla představa, že začnete s OE hračkami od malička, odkážu vás opět na náš blog, kde máme podrobný návod včetně příkladů na hračky.

 

Aha, takže open-ended hračky jsou velmi často ze dřeva?

Ty, co jsem zatím zmiňovala, ano, ty jsou. Ale rozhodně neplatí open-ended hračka = dřevěná hračka. Dokonce si myslím, že řada čtenářů tohoto článku už doma jednoho typického zástupce OE hraček má. A tím je Lego, klasické i Duplo. A to, jak všichni dobře víme, je z plastu.

Dalším nedřevěným zástupcem, který je teď hodně na vzestupu, jsou magnetické stavebnice. Podobně jako Lego kralují českým domácnostem. Další novinkou a boomem jsou balanční kameny Stapelstein, což hodně laicky řečeno je takový polystyren (samozřejmě vylepšený, ale nechci zabíhat do chemického názvosloví). Takže vůbec bych neřekla, že open-ended hračky jsou často dřevěné. Jen to tak kolikrát z krásných Pinterest a Instagram pokojíků dětí vypadá. :)

C7410BE9-E763-4657-868E-89557A07F828  IMG_1867(1)  2024_05_02_00-Kameny-5030754

 

Magnetické stavebnice jsou OE? I kolem mě je to boom. Ale je tolik značek, že když je jako rodič chci koupit, tak vlastně nevím, po které sáhnout.

Souhlasím, to je velký problém. Na začátku bylo pár značek, hromada z nich i nedotažených. Ale tak rok dva zpátky se do Evropy doslova vřítil Connetix Tiles, který je právem prémiovou značkou. Otevřel trh magnetických stavebnic a další ho začali napodobovat. Lépe i hůře. Něco jsou jen nekvalitní napodobeniny, kde bych se bála o bezpečnost dítěte. Jiné značky, třeba i historicky starší, si vybrali svou cestu a odlišují se, zaměřují se na nějakou specifickou oblast (například magnetická zvířátka, magnetické dlaždice, apod.).

Věřím, že pro neznalého rodiče, musí být zmatek něco vybrat. Zejména když ceny jsou tak různorodé a na pohled vypadá vše docela podobně. Ale to je jen na první pohled.

 

A na ten druhý? Jak poznám dobrou stavebnici?

Na to mám úplně jednoduchý trik - podívat se na značku na krabici, dohledat si její web a sociální sítě. Prémiové značky dělají marketing, edukují lidi a ukazuji možnosti využití stavebnic. To ty levné a kolikrát méně bezpečné náhražky, které pak ani nejsou s těmi prémiovými kompatibilní, nedělají. Protože logicky jim na to nezbudou peníze z prodeje své ultra levné stavebnice.

 Každopádně kvalitní magnetická stavebnice splňuje:

  • Je bezpečná - zabezpečuje, aby z ní nevypadly malé magnetky. Nejčastěji je to za pomocí nýtů.
  • Zhotovená z nezávadných plastů bez ftalátů.
  • Kompatibilní s dalšími předními značkami. Doporučuji si ohlídat, že hrana čtvercového dílku měří 3 palce (cca 7,5 cm). Pak se vám lépe budou dokupovat další stavebnici.

 IMG_3235  IMG_5245(1)

Dívejte se po značkách, jako je Connetix Tiles, Learn and Grow Toys, Magna Tiles, CleverClixx, MagBrix, Coblo, MiDeer. S těmi chybu neuděláte. U nás v hračkářství najdete jen kompatibilní bezpečné stavebnice. Ale nemyslete si, taky jsme se s přítelem při nákupu té úplně první pro naše děti napálili.

 

Jak to? Co to bylo za značku?

Právě ona nebyla nijak značková. Seženete ji v takových běžných obchodních řetězcích za pár korun. Ale v předchozím výčtu jsem zapomněla zmínit ještě jeden podstatný bod, co splňuje kvalitní stavebnice: „Počet dílků uvedený na krabici stavebnici = počet dílků, které využijete ke stavění.“

A to právě nesedělo. Ta naše stavebnice měla nějakých 75 kusů, ale v reálu na stavění šlo použít tak 45. Zbytek byly samolepky, plastová okénka jako vnitřní dekorace magnetických dílků. Postavili jsme tedy dětem malou pidi kuličkovou dráhu a je to samozřejmě nebavilo. Naštěstí jsme jim pak pořídili kuličkovku od Connetixu a to bylo jiné dělo!

 

Super, kvalitní značky už tedy poznáme, ale i tak člověk pořád musí vybírat z desítek stavebnic. Kterou začít?

Jednoznačně nějakou základní alespoň střední velikosti, tj. okolo 100 dílků, pokud máte max dvě dětí. Ono stejně rychle zjistíte, že máte pořád málo dílků a budete dokupovat další sady podobně, jako je tomu u Lega. Nejlepší zkušenosti mám s těmito třemi stavebnicemi:

Na začátek doporučuji rovněž mrknout do námi sepsaného velkého průvodce světem magnetických stavebnic, kde ukazujeme rozdíly mezi značkami, kdy kterou stavebnici koupit, apod. A pokud vás stavebnice chytly, rádi vás uvítáme na našem specializovaném magnetkovém účtu na Instagramu.

 IMG_5292(1)

 

To se mi právě na vašem hračkářství moc líbí. Jak se věnujete osvětě - točíte videa a píšete hodně článku na blog. Nejen o open-ended hračkách.

Děkuji. Ano, věnuji tomu čas prakticky denně, když naše tři děti dovolí. Pro mě je hodně důležité, aby rodič věděl, co kupuje, jak to pomůže jejich dítku, že jim to pak doma nebude zavazet. Prostě aby nekupoval zajíce v pytli. Denně odpovídám každému na sociálních sítích. Baví mě to a dává mi to smysl. Navíc jsme rodinné hračkářství - jsme tu pro stejně naladěné rodiny.

 

Hani, mám na tebe poslední otázku. Může se i přes kvalitní výběr hračky stát, že dítko nenajde zálibu v open-ended hraní?

Z naší zkušenosti se to nestane. A to by někdo mohl namítnout, že každé dítě je individualita a tíhne k něčemu jinému. To samozřejmě souhlasím. Tak jsou děti, které od útlého věku milují tvořit své světy, kombinovat stavebnice s panáčky, stavět velkolepé stavby, rozehrát vlastní příběh, tak máte děti, která raději pobíhají po venku s klackem v ruce. Jenže on i ten klacek či šiška vesměs splňují definici open-ended hraní. Jednou si dítě představuje, že je to meč a honí draka, podruhé to bude třeba vařečka a z kaštanů vaří lahodnou polévku. Klacek nemá předem daný účel hraní a rozvíjí kreativitu dítka.

Děti obvykle baví takové hračky, které si zamilují i jejich rodiče. Takže vám všem, kteří jste dočetli až sem, dám dobrou radu - vybírejte hračky tak trochu sobecky. Co se líbí vám, to dítěti spíše představíte a přiblížíte mu hru s tím. To je taky důvod, proč tak moc frčí magnetické stavebnice. Mnohokrát se mi stalo, že si je rodič kupoval spíše pro sebe, a tím ke hře přitáhl i dítě.

V neposlední řadě můžete hračku dočasně schovat, když o ní dítě zatím nejeví zájem, a vytáhnout za pár měsíců. Obecně je rotace poliček s obměňováním hraček skvělý „vynález“, a to nemusíte být příznivcem Montessori pedagogiky, odkud pravděpodobně tento princip pochází. Děti prostě nezvládají zpracovávat příliš mnoho vjemů najednou a pokoj plný různobarevných (třeba i blikajících) hraček je zahltí. Pak si nehrají s ničím. Platí tedy, že méně je více. Raději vybírat méně hraček, ale o to více kvalitních s přesahem, které baví i rodiče.

 E3253422-316D-4FCC-BFCB-BF7312162F5C  IMG_6494

Děkujeme Hance z rodinného hračkářství TAKARO za zajímavý pohled do světa hraček.

Mrkněte se i k nim na e-shop.

Pokud se vám rozhovor líbil, budeme rádi za jeho šíření dál mezi rodiče, kterým na budoucnosti jejich dětí záleží.

 


 

 

5 tipů na pozorování hvězd s dětmi
Každoročně kolem 12. srpna vrcholí na noční oboze nádherná podívaná - meteorický roj Perseidy.
To znamená, že je velká pravděpodobnost uvidět při pozorování noční oblohy padat hvězdu. A nejspíš ne jednu. Uvádí se, že lze v půlce srpna spatřit až 80 padajících hvězd za hodinu!
Máte zrovna volno, nebo jste dokonce někde na chatě/dovči? Využijte to a vyrazte s dětmi někam mimo město užít si tu hvězdnou parádu!❤️⭐️
 
A jak na to, aby to proběhlo v radosti a pohodě všech zúčastněných?
 
Mrkněte na našich 5 TIPŮ :
 

1) SPRÁVNÉ MÍSTO

Pokud bydlíte na malé vesnici jako my, může k pozorování stačit balkón nebo zahrada. Pokud žijete ve měste, bude lepší vyrazit kousek do přírody, aby vás nerušilo všudypřítomné světlo lamp a budov.
Ideální je co nejvíce otevřený prostor - louka, nebo holý kopec. Vysoké stromy v blízkosti vaší pozorovatelny by zbytečně zakrývaly velkou část oblohy a zúžily výhled.
 
Už vás napadá příhodné místečko ve vašem okolí? Může být užitečné vytipované místo předem obhlídnout, jestli například cesta k němu není příliš rozbahněná nebo tam nerostou metrové kopřivy. Mrmlání dětí ještě před doražením na místo je totiž to poslední, co chcete v přírodě s baterkou slyšet, no ne? :)
 
TIP: Pozorovat můžete také z auta. Dojeďte na vybraný kopec, zhasněte světla a kochejte se z okýnka!
 

2) TEPLÁ VÝBAVA

Když máte super místo, je na čase zařídt, aby se hvězdo-chtiví potomci cítili fyzicky příjemně - aby jim nebyla zima a nežrali je komáři. Proto do batohu nezapomeňte přibalit piknikovou deku s nepromokavým spodkem (nebo igelitovou plachtu), teplou deku na zachumlání, případně i spacák a polštářek. Oceníte také repelent a na sebe teplejší oblečení, uzavřené boty a nějakou pokrývku hlavy (ať mají komáři co nejméně prostoru)

3) NOČNÍ SVAČINKA

S pohodou potomsta souvisí také strava. Pokud tedy nechcete pozorování končit po 10 minutách, protože mají všichni hlad, přibalte s sebou svačinku.
Ideálně nějakou sušší, ať nemusíte hned po příjezdu domů prát spacák od nutely nebo kečupu.
 

4) URČOVÁNÍ SOUHVĚZDÍ

Poznat souhvězdí přímo na obloze je frajeřina! Děti bude jistojistě hledání souhvězdí bavit a když jim k tomu přečtete i báje, které se k nim váží, zapamatují si je už navždy. Použít k tomu můžete můj soubor Souhvězdí, který udělá parádu i za denního světla nebo jednoduché volně stažitelné obrázky a báje si dohledat. Pro fajnšmekry jsem našla taky luxusní volně stažitelnou mapu hvězdné obohy od časopisu Kreativ.
Nebo s sebou vemte některou z dětských encyklopedií a knih o Vesmíru, kde učitě souhvězdí najdete také :)
 

5) VÝUKOVÝ PŘEDPROGRAM

Pokud chcete využít i výukový potenciál pozorování hvězd, připravte dětem jako předprogram bojovku. Vesmírně se naladí a získají spoustu nových informací i zážitků. V mojí nabídce najdete pro mrňousky Vesmírnou bojovku pro nejmenší a pro školáky Záhadu bledě modré obálky,  Vesmírnou misi s vědomostní hrou Riskuj! nebo pohybově-vzdělávací Vesmírnou rozcvičku. ;)
 
 
A to nejdůležitější - uvolněte se, neřešte malichernosti a užívejte si to s dětmi.
 
Veřím, že společné pozorování bude pro vaši rodinu krásným a sjednocujím zážitkem ❤️
Jo a nezapomeňte si promyslet spoustu přání - jedno na každou hvězdu, která spadne 🤩
 
Krásné dny a hlavu vzhůru (k hvězdnému nebi) !
 
Knížky od Myšky - 10 tipů na anglické knížky o vesmíru

Knížky od myšky jsou anglické knížky, aktivity a tvoření, které pomáhá mezi děti šířit Míša
Egertová, maminka dvou dětí a druhostupňová učitelka.

 

Míši, kdy a proč ses rozhodla věnovat se anglickým knížkám pro děti?


Když byl synovi asi rok a půl, chtěla jsem začít pracovat z domova. U učitelské profese to zas až tak nejde, a navíc kvůli tomu, že byl syn celkem nespavec, jsem měla čas jen večer. Jednou na mě na Facebooku vyskočil inzerát, že britské nakladatelství Usborne rozšiřuje své řady i v České republice. V té době jsem od nich znala jen prstové malování, ale věděla jsem, že je skvělé a chtěla jsem poznat i další tituly.

 

 

 

 

 

Do soutěže jsi věnovala knížku Lift-the-flap Questions and Answers about Space. Co nám o ní
řekneš? Pro koho je vhodná a co v ní najdeme?
Stejně jako všechny knížky, které u mě najdete, je v angličtině. Kromě angličtiny se ale děti dozví
spoustu informací o vesmíru. Knížka je plná otázek a odpovědí a odklápěcích okének. Na okénku je

vždy otázka, pod okénkem je skrytá odpověď. Odklápění okének mají obvykle děti moc rády a baví je.
Každá interaktivita pomáhá zlepšovat pozornost, děti se více zapojí a lépe tak vnímají.
Knížka krásně a jednoduše vysvětluje, jak vesmír funguje. Obsahuje například odpovědi na otázky: Co
je to galaxie? Proč Měsíc mění tvar? Která žena byla jako 1. ve vesmíru?
Knížka je vhodná pro děti od 5let a určitě je využitelná napříč celým prvním stupněm ZŠ.

  

 

 

 

Jaké další knížky s vesmírnou tematikou bys doporučila?
Pokud některé děti nevyhledávají odklápěcí okénka, ale přesto by chtěly encyklopedii, která jim
odpoví na spoustu otázek, doporučuji knihu First Encyclopedia of Space. Je skvělým úvodem do
tematiky vesmíru. Obsahuje jednoduché texty, úžasné fotky a podrobné ilustrace. Poskytuje rovněž
jednoduchá vysvětlení na otázky.
Je vhodná pro děti 5+ a vydrží jim celý 1. stupneň ZŠ.

 

 

 

 

V nabídce máš i spoustu knížek s aktivitami. Je tomu tak i v případě vesmíru?


Rozhodně ano. Na rozvoj jemné motoriky předškolních dětí je skvělý znovupoužitelný mazací sešit
s fixou Wipe-Clean Space Activities. Obsahuje různé spojovačky, hledání rozdílů, obtahování,
dokreslování, bludiště, čísla …


Pro nálepkové nadšence předškolního a mladšího školního věku to je knížka First Sticker Book Space.
Je plná opakovaně lepitelných nálepek a kromě toho se děti díky krátkým textíkům dozví i zajímavé
informace.


A Little Children’s Space Activity Book je kniha plná aktivit. Také obsahuje nálepky, bludiště, kreslí se
v ní, hledají se rozdíly, trénuje se pozornost. Propojuje zájem o vesmír a aktivity a je velmi
interaktivní. Je vhodná pro děti od 4let.

 

 

 

 

Máš i nějaké vesmírné knížky pro starší děti?


Určitě. Skvělá je souhrnná encyklopedie vesmíru Big Questions About the Universe. Obsahuje
spoustu otázek a odpovědí, které se týkají vesmíru. Děti v ní najdou odpovědi na nejčastější otázky, ale zároveň se
dozví i spoustu zajímavostí.


A pro milovníky komiksů pak 24 Hours in Space, která reálně vysvětluje, jak to ve vesmíru chodí
a zahrnuje veškeré aktuální vědecké poznatky. Prakticky ukazuje, jak funguje nulová gravitace, co
všechno má skafandr a děti hodně zajímá, jak se ve vesmíru chodí na WC. I to se v této knize dozví.
Díky komiksovým bublinám je blízká i dětem, které nemají čtení příliš v oblibě. Není v ní totiž tolik
textu jako v klasické knížce a i slovní zásoba je díky tomu dobře zvládnutelná.
Je vhodná pro děti od 8let a jistě zaujme i všechny druhostupňové děti, které mají v oblibě vesmír a
komiksy.

 

 

 

 

A co když mají starší děti strach z angličtiny? Máš pro ně něco jednoduchého?


Doporučuji řadu Beginners. Je vhodná pro děti i dospělé, kteří s angličtinou začínají, nebo si v ní
vůbec nevěří. Jedná se o jednoduchou úroveň angličtiny, opravdu pro začátečníky. Zároveň obsahuje
nádherné fotky a ilustrace a spoustu zajímavých informací. S vesmírnou tematikou jich mám hned
několik: Sun, Moon and Stars, The Solar System a Astronomy.

 

 

 

 

Máš nějaké doporučení, jak anglické knížky využívat doma?


Moje hlavní doporučení je: „Nebojte se.“ Mnohem větší obavy vzhledem k angličtině máme my
dospělí. Chyby jsou v pořádku a můžeme se zlepšovat společně s dětmi. Děti se ji učí celkem snadno a
rychle. Angličtina se dá zapojit do jakékoliv činnosti. U anglických knížek a aktivit je fajn nepřekládat.
Využívejme obrázků a snažme se být co nejvíce názorní.


Děti předškolního věku (od 2 let) se cizí jazyk učí automaticky, stejně jako mateřský jazyk.
Nepotřebují si slova překládat, stačí jim pochopit význam z obrázku. Pokud dítě zrovna nechce,
nenutila bych. Nedávejme si příliš veliké sousto. Začněme postupně, po chvilkách. Stejně jako u všeho
je důležité dítě nepřetížit. Hlavní je také atmosféra. Vyvarujme se stresu a buďme pozitivní. Každá
činnost, která je propojená dobrou náladou se nám dělá snáz a více nás baví.

 

 

Od jakého věku se věnovat angličtině?
Klidně od narození. Vždy je důležité vybírat náročnost podle věku a schopností dítěte a nepřetěžovat.
To platí ale u všech činností.

To, že dítě musí nejprve umět mateřský jazyk, než se začne učit cizí, je dávno vyvrácený mýtus. Děti
se nejlépe učí jazyky kolem 2. roku věku a byla by škoda tohoto období nevyužít jen proto, že nás
někdo odrazuje. Tím ale nechci říct, že musí všichni s dětmi rozvíjet angličtinu. Je to na každém z nás

 

Kde tě můžeme sledovat a objevovat další skvělé anglické knížky pro děti?


Nejaktivnější jsem na sociálních sítích, kde kromě ukázek knížek přidávám i různé tipy a rady, jak
s knížkami pracovat. Snažím se motivovat rodiče, aby u dětí angličtinu rozvíjeli, a podpořit je.


Web si tvořím sama, a proto na něm zatím stále není celá má nabídka, ale postupně knížky přidávám.


Živě se můžeme vidět na různých akcích jako jsou jarmarky a trhy (Středočeský a Liberecký kraj,
případně Praha), ale spolupracuji také se školami, školkami, knihovnami a jazykovkami. Ty oceňují
možnost získat knihy zdarma, když mi u nich pomohou uspořádat prodejní výstavu.

 

Míši, moc ti děkuji za skvělá doporučení i knížku do soutěže a přeju spoustě dětem zábavu při učení angličtiny s knížkami od tebe!

 

Web: https://knizkyodmysky.cz/
Facebook: https://www.facebook.com/Knizkyodmysky
Instagram: https://www.instagram.com/Knizkyodmysky

Tvořivé duše - KRAFTÍTKO

Slovíčko "kraftit" nedávno začal používat můj nejstarší syn díky hře minecraft. :) Už tedy vím, že kraftit znamená TVOŘIT. A přesně o to jde další "tvořivé duši" v mém rozhovoru. Petra Štěpánková totiž díky svým výrobkům pomáhá užít si radost z tvorby mnoha dalším dětem, rodičům, učitelům...

 

Peti, jak ses vlastně ke tvoření dostala? Lákalo tě odmalička?

Neustálá touha něco tvořit mě provázela od útlého věku. Můj dětský svět byl plný barevných papírů, lepidel, nůžek, korálků, látek a drátků. Moje představy se měnily v krásné věci a já si užívala každý okamžik strávený tvořením. Jako mladá jsem s nadšením listovala knihami
plnými nápadů, navštěvovala výtvarné a keramické kroužky.

 

Když jsem se stala maminkou, moje dovednosti se rozrostly o šití, háčkování a pečení domácích sušenek a perníčků. S dětmi si doma hodně hrajeme, tvoříme a vyrábíme... a tak s hraním začaly přibývat i nové nápady na výrobu pomůcek a drobností na 3D tiskárnách.

 

 

 

 

Vidím, že jsi plně multifunkční žena, co ráda zkusí vše. Dokonce i vytvoření e-shopu a rozjetí vlastního podnikání ses nezalekla.

Ano,  před několika lety jsem na rodičovské založila eshop Kraftítko, kde nabízím 3D kreativní pomůcky na tvoření. Od otisků, razítek, vykrajovátek, různých speciálních pomůcek do keramiky, až po dílky pro dřevěné vláčkodráhy, díly pro activity board, vychytávky pro deskové hry a tiskneme i na zakázku.

 

 

 

 

Tvoje výrobky jsou super, líbí se mi to různorodé využití tiskátek, vykrajovátek a válečků - od plastelíny, fima, keramiky až po těsto na perníčky :) Jsem také nadšená, žes věnovala odměnu do naší květnové soutěže - parádní sadu vesmírných vykrajovátek! Pokud nevyhrajete a přesto si budete chtít užít vesmírné pečení nebo tvoření, najdete vykrajovátka na kraftítku tady.

 

 

 

 

Prozraď nám ještě, kde kromě e-shopu www.kraftitko.cz můžeme tvoje výrobky najít?

Přes rok mě můžete najít na živých akcích v Ostravě - letos poprvé na Sdílko Poruba, Maker
faire v Ostravě, Kreativ Ostrava a pomáhám na kreativních akcích, kde si děti mohou tvořit z
kraftítek drobné dárečky ze samotvrdnoucí hmoty.
Ať už tvoříte doma, ve školce, škole, keramickém kroužku, charitativní dílně nebo chráněné
dílně – všude tam, kde je potřeba probudit touhu po tvoření. S Kraftítky je tvoření snadné a
můžete si vytvořit originální předměty, dekorace a dárky.

FB: https://www.facebook.com/kraftitko

 

Peti, díky moc za rozhovor i odměnu do soutěže a přeji neutuchající inspiraci a spoustu spokojených tvořivých zákazníků!

Tvořivé duše - Zuzka a Ondra Klhůfkovi

ZO dřeva. To jsou Zuzka a Ondra - mladý pár, který vyrábí ze dřeva krásné bytové doplňky i originální hračky pro děti.

Zuzi, jak vás vlastně napadlo pustit se do tvoření ze dřeva? Je někdo z vás přímo vyučeným řezbářem/stolařem?

Můj muž pracuje v dřevoprodeji, takže volba materiálu byla jasná. Vyučen není a nemáme k dispozici ani správně vybavenou dílnu, ale je všeobecně zručný a umí si poradit. První výrobky byly určeny pro našeho syna a se zájmem našeho vlastního okolí se zrodil nápad rozšířit nabídku a vytvořit ZO dřeva. Stále jsme ale ve fázi, kdy jde o koníček při zaměstnání.

 

 

Máte s Ondrou rozdělené činnosti v tvůrčím procesu, nebo děláte oba vše?

Dělba práce je jasná - Ondra převádí do reality moje nápady. Co se týká rozdělení práce na konkrétní objednávce, tak Ondra vyrábí a já odbavuji vše ostatní včetně komunikace se zákazníkem. Detailní práce, jako barvení kolíčků nebo natírání dřevěných domečků, pak děláme společně.

 

 

Do soutěže jste věnovali barevný geobord - co to vlastně je a jak se tato pomůcka dá s dětmi využívat?

Barevný geoboard je jeden z našich základních výrobků. Je skvělé, jak zdánlivě jednoduchá hra může dítě procvičit hned v několika dovednostech. V první řadě je to jemná motorika. Práce s kolíčky a jejich zastrkávání do připravených otvorů je na procvičení ideální. Děti si hravou formou zpřesňují koordinaci ruky a oka a posilují i jemné svalstvo prstů. Dále je to učení barev hravou formou. Záměrně jsme vybrali 6 základních barev, které se děti učí rozpoznávat jako první. Procvičit si mohou i počítání, když přiberou do hry hrací kostku.

V kombinaci s hracími kostkami (číselnou a barevnou) můžete hrát i hry. Například si rozdělit barvy na desce napůl a soutěžit, kdo první svá pole zaplní kolíčky.

 

 

Kde najdeme vaši další tvorbu, kde vás můžeme sledovat?

Nejaktivnější jsme na sociálních sítích. Tam přidáváme novinky i různé inspirace. Je možné zde zboží i objednat přes zprávy.

Instagram: https://www.instagram.com/zo_dreva/

Facebook: https://www.facebook.com/ZOdreva

Jsme i na Aukru https://aukro.cz/uzivatel/ZOdreva/nabidky

A v neposlední řadě připravujeme i vlastní e-shop https://zodreva.cz/

 

Zuzi, moc děkuju za rozhovor i dárek do souitěže a přeju, ať vás to se dřevem stále tak baví! :)

Tvořivé duše: Markéta Králová

Dnes bych vám ráda představila skvělou tvořivou ženu, která stojí za značkou originálních látek a výrobků VZORA. Udělejte si pohodičku a začtěte se řádků o Markétě Králové... :)

 

Marky, zatím o tobě vím jen to, že prodáváš krásné látky s vlastními autorskými ilustracemi. Co dalšího bys nám o sobě prozradila?

Jmenuji se Markéta Králová, studovala jsem mj. oděvní školu, kde jsem rozvíjela svou lásku k malování a tvoření a naučila se šít. Na vysokých školách jsem směřovala spíš k divadlu a pedagogice, ale tvoření jsem nikdy neopustila. Dnes se nejvíc věnuji digitální ilustraci a divadelnímu  lektorství. A také mému skoro 4 letému synovi, který je mi nekonečnou inspirací.

 

Zajímalo by mě, jak jsi začala s digitální ilustrací? 

Mým prvním souborem ilustrací byla zvířátková knížka. Malovala jsem ji pro děti v naší rodině. Učila jsem se s novým tabletem a chtěla jsem na Vánoce něco vytvořit těm nejmladším. Dělám to ráda a pokaždé, protože chci, aby obdarovaní měli něco, na čem jsem strávila čas, do čeho jsem vložila energii a kus sebe. A tak jsem po nocích, když půlroční chlapeček spal, nakreslila 10 obrázků zvířátek a nechala je svázat do malé knížky.

 

Své ilustrace ilustrace necháváš tisknout i na látky - jaká k tomu i k vytvoření e-shopu vedla cesta? Jak tě to napadlo?

Já jsem studovala oděvní střední školu, tam jsem se naučila šít a rozvíjela svou lásku k malování. Na vysokých jsem se věnovala spíš divadlu, tam se ale šití dalo skvěle využít. Když se mi narodil syn, divadlo jsem musela opustit, tak jsem hledala něco, co můžu dělat, když dítě spí. Tak jsem se začala učit digitální ilustraci, což mě přivedlo k nápadu spojit šití a malování v oděvní tvorbě z autorských látek. V tomhle je úžasný můj muž, který podpoří každý můj sebešílenější nápad, a e-shop mi sám vyrobil, obepsal spoustu tiskáren, takže jsem během rodičáku malovala, tiskla a šila.
 
 
Děkujeme za parádní dárek do únorové soutěže - tvořivou krabičku, která společně se softshelkami od Mámy v lese tvoří krásnou sladěnou sadu! Prozraď nám, co v krabičce najdeme?

Krabička ukrývá knížku Spočítej zvířátka v lese, takže děti mohou hledat zvířátka a zároveň se učit počítat. Pak je v krabičce zvířátko z knížky natištěné na látce a výplň. Děti si tak s rodiči mohou vyrobit zvířátko z knížky, které se může pověsit nad postýlku, do kočárku, nebo třeba na vánoční stromeček. Návod je součástí sady, video s podrobným postupem práce je na instagramu.

 

 
 
Kde v současné chvíli najdeme tvou tvorbu?
e-shop: www.vzora.cz
Ig: Vzora_cz
fb: Vzora
 
Marky, moc děkuji za rozhovor i dárek do soutěže a přeju ať se ti daří a tvorba stále dělá radost!