O smysluplných hračkách: Rozhovor s majitelkou hračkářství TAKARO Hankou Šormovou

Už vás nebaví neustále uklízet a přemísťovat plastové hračky, které ve výsledku vaše děti stejně nebaví? Nebo plastové blikající hračky nejsou nic, co byste pro své děti chtěli mít doma? Pak jste tu správně, dneska jsem si na slovíčko pozvala maminku tří dětí, autorku tří dětských knih a hlavně spolumajitelku rodinného hračkářství TAKARO Hanku Šormovou. Kdo jiný by měl vědět o smysluplných hračkách, které budou vaše děti bavit i rozvíjet, více než majitelka krásného moderního e-hračkářství.

_DSC3674  IMG_5992

 

Hned na okraj prozradíme, že my se budeme bavit především o open-ended hračkách (zkráceně OE hračky), protože smysluplných hraček je samozřejmě mnoho a tento rozhovor by pak vydal na x pokračování. Kdežto OE hračky jsou aktuálně dost na vzestupu a možná budete překvapeni, že ačkoliv třeba zatím netušíte, o jaké hračky se jedná, tak už je doma s největší pravděpodobností máte.

(Poznámka na okraj, rozhovor je možná delší, ale určitě dočtěte na konec. Hanka dává skvělé rady, jak vybírat hračky, aby se vám doma nepovalovaly. A zaměřuje se právě i na vás, na rodiče.)

 

Ahoj Hani, tak první otázka je jasná. Vysvětli našim čtenářům, co jsou to ty open-ended hračky?

Ahoj, ráda. Volně přeloženo do češtiny jsou to tzv. hračky s otevřeným koncem, tj. takové, které přesně nemají předem daný účel hraní a je to zcela na fantazii dětí. Opakem jsou pak hračky s uzavřeným koncem, na těch se to asi lépe vysvětluje. Sem patří například puzzle, deskové hry, samolepková knížka, apod. Prostě puzzle je puzzle, kde skládáte dílky k sobě podle nějaké dané předlohy. Deskovka má předem určená pravidla, podle kterých ji hrajete. Kdežto open-ended hračka jeden den slouží dítku nějak a další den si s ní hraje zcela opačně.

Takovým typickým zástupcem open-ended hraček je dřevěná duha s různým počtem oblouků. Děti z ní mohou skládat různé obrazce ve 2D, ale i 3D světě, nebo poslouží jako tunely pro jejich autíčka, jindy zase jako ohrádky pro zvířátka. Fantazii se meze nekladou a to je to kouzelné na open-ended hračkách.

  IMG_1947  IMG_0224

 

Takže velkým benefitem, proč OE hračky dětem pořídit je posílení jejich fantazie?

 Ano, ale není to jediný benefit, který děti hraním si s těmito hračkami získají. Open-ended hračky rozvíjí dítko v řadě dalších oblastí:

  • slovní zásobě, když popisují své malé světy (herní napodobeniny toho reálného),
  • stavitelských dovednostech a logickém myšlení, když kombinují různé kostky do vlastních navržených staveb,
  • sociální a týmové komunikaci, pokud tyto hračky dáte do skupiny dětí, která se má dohodnout, jakou hru s nimi tedy rozehrají.

 

Ty jsi zmiňovala, že takovou typickou hračkou s otevřeným koncem je duha. Tou by měli rodiče u svých dětí začít? A kdy vůbec s OE hraním začít, v kolika letech?

Ačkoliv dřevěná, podotýkám nelakovaná, duha je nejčastěji spojovaná s OE světem, tak rozhodně ji nedoporučuji jako první open-ended hračku. Pro děti a taky jejich rodiče bývá na začátku neuchopitelná. Nevědí, jak si s ní hrát. Navíc bez doplňků by se mohla celkem rychle omrzet.

Na našem blogu jsme sepsali, jak duhu ve hře využít a co se vám k ní bude hodit. Ale vše má svůj čas, začněte jinačejšími hračkami. A klidně od co nejmenšího věku, rozhodně není potřeba čekat do 5 let dítěte, až bude z roztodivných open-ended stavebnic stavět velkolepé stavby. Začít vlastně lze od miminka a takovou tu hru, co si umíme představit my dospělí, klidně od prvního roku.

Ovšem je potřeba na začátek zvolit hračky typu dřevěná autíčka, zvířátka (skvělá jsou ta od německé značky Holztiger - jsou velká a bytelná do malých ruček), dřevění panáčci (já osobně miluji ty od německé značky Goki, ale ručně opracované má i značka Grimms). Ročním dětem k tomu všemu přidejte stohovací věže či třídicí boxy na tvary a barvy.

 IMG_1943  IMG_20240224_153604

Pokud vás nadchla představa, že začnete s OE hračkami od malička, odkážu vás opět na náš blog, kde máme podrobný návod včetně příkladů na hračky.

 

Aha, takže open-ended hračky jsou velmi často ze dřeva?

Ty, co jsem zatím zmiňovala, ano, ty jsou. Ale rozhodně neplatí open-ended hračka = dřevěná hračka. Dokonce si myslím, že řada čtenářů tohoto článku už doma jednoho typického zástupce OE hraček má. A tím je Lego, klasické i Duplo. A to, jak všichni dobře víme, je z plastu.

Dalším nedřevěným zástupcem, který je teď hodně na vzestupu, jsou magnetické stavebnice. Podobně jako Lego kralují českým domácnostem. Další novinkou a boomem jsou balanční kameny Stapelstein, což hodně laicky řečeno je takový polystyren (samozřejmě vylepšený, ale nechci zabíhat do chemického názvosloví). Takže vůbec bych neřekla, že open-ended hračky jsou často dřevěné. Jen to tak kolikrát z krásných Pinterest a Instagram pokojíků dětí vypadá. :)

C7410BE9-E763-4657-868E-89557A07F828  IMG_1867(1)  2024_05_02_00-Kameny-5030754

 

Magnetické stavebnice jsou OE? I kolem mě je to boom. Ale je tolik značek, že když je jako rodič chci koupit, tak vlastně nevím, po které sáhnout.

Souhlasím, to je velký problém. Na začátku bylo pár značek, hromada z nich i nedotažených. Ale tak rok dva zpátky se do Evropy doslova vřítil Connetix Tiles, který je právem prémiovou značkou. Otevřel trh magnetických stavebnic a další ho začali napodobovat. Lépe i hůře. Něco jsou jen nekvalitní napodobeniny, kde bych se bála o bezpečnost dítěte. Jiné značky, třeba i historicky starší, si vybrali svou cestu a odlišují se, zaměřují se na nějakou specifickou oblast (například magnetická zvířátka, magnetické dlaždice, apod.).

Věřím, že pro neznalého rodiče, musí být zmatek něco vybrat. Zejména když ceny jsou tak různorodé a na pohled vypadá vše docela podobně. Ale to je jen na první pohled.

 

A na ten druhý? Jak poznám dobrou stavebnici?

Na to mám úplně jednoduchý trik - podívat se na značku na krabici, dohledat si její web a sociální sítě. Prémiové značky dělají marketing, edukují lidi a ukazuji možnosti využití stavebnic. To ty levné a kolikrát méně bezpečné náhražky, které pak ani nejsou s těmi prémiovými kompatibilní, nedělají. Protože logicky jim na to nezbudou peníze z prodeje své ultra levné stavebnice.

 Každopádně kvalitní magnetická stavebnice splňuje:

  • Je bezpečná - zabezpečuje, aby z ní nevypadly malé magnetky. Nejčastěji je to za pomocí nýtů.
  • Zhotovená z nezávadných plastů bez ftalátů.
  • Kompatibilní s dalšími předními značkami. Doporučuji si ohlídat, že hrana čtvercového dílku měří 3 palce (cca 7,5 cm). Pak se vám lépe budou dokupovat další stavebnici.

 IMG_3235  IMG_5245(1)

Dívejte se po značkách, jako je Connetix Tiles, Learn and Grow Toys, Magna Tiles, CleverClixx, MagBrix, Coblo, MiDeer. S těmi chybu neuděláte. U nás v hračkářství najdete jen kompatibilní bezpečné stavebnice. Ale nemyslete si, taky jsme se s přítelem při nákupu té úplně první pro naše děti napálili.

 

Jak to? Co to bylo za značku?

Právě ona nebyla nijak značková. Seženete ji v takových běžných obchodních řetězcích za pár korun. Ale v předchozím výčtu jsem zapomněla zmínit ještě jeden podstatný bod, co splňuje kvalitní stavebnice: „Počet dílků uvedený na krabici stavebnici = počet dílků, které využijete ke stavění.“

A to právě nesedělo. Ta naše stavebnice měla nějakých 75 kusů, ale v reálu na stavění šlo použít tak 45. Zbytek byly samolepky, plastová okénka jako vnitřní dekorace magnetických dílků. Postavili jsme tedy dětem malou pidi kuličkovou dráhu a je to samozřejmě nebavilo. Naštěstí jsme jim pak pořídili kuličkovku od Connetixu a to bylo jiné dělo!

 

Super, kvalitní značky už tedy poznáme, ale i tak člověk pořád musí vybírat z desítek stavebnic. Kterou začít?

Jednoznačně nějakou základní alespoň střední velikosti, tj. okolo 100 dílků, pokud máte max dvě dětí. Ono stejně rychle zjistíte, že máte pořád málo dílků a budete dokupovat další sady podobně, jako je tomu u Lega. Nejlepší zkušenosti mám s těmito třemi stavebnicemi:

Na začátek doporučuji rovněž mrknout do námi sepsaného velkého průvodce světem magnetických stavebnic, kde ukazujeme rozdíly mezi značkami, kdy kterou stavebnici koupit, apod. A pokud vás stavebnice chytly, rádi vás uvítáme na našem specializovaném magnetkovém účtu na Instagramu.

 IMG_5292(1)

 

To se mi právě na vašem hračkářství moc líbí. Jak se věnujete osvětě - točíte videa a píšete hodně článku na blog. Nejen o open-ended hračkách.

Děkuji. Ano, věnuji tomu čas prakticky denně, když naše tři děti dovolí. Pro mě je hodně důležité, aby rodič věděl, co kupuje, jak to pomůže jejich dítku, že jim to pak doma nebude zavazet. Prostě aby nekupoval zajíce v pytli. Denně odpovídám každému na sociálních sítích. Baví mě to a dává mi to smysl. Navíc jsme rodinné hračkářství - jsme tu pro stejně naladěné rodiny.

 

Hani, mám na tebe poslední otázku. Může se i přes kvalitní výběr hračky stát, že dítko nenajde zálibu v open-ended hraní?

Z naší zkušenosti se to nestane. A to by někdo mohl namítnout, že každé dítě je individualita a tíhne k něčemu jinému. To samozřejmě souhlasím. Tak jsou děti, které od útlého věku milují tvořit své světy, kombinovat stavebnice s panáčky, stavět velkolepé stavby, rozehrát vlastní příběh, tak máte děti, která raději pobíhají po venku s klackem v ruce. Jenže on i ten klacek či šiška vesměs splňují definici open-ended hraní. Jednou si dítě představuje, že je to meč a honí draka, podruhé to bude třeba vařečka a z kaštanů vaří lahodnou polévku. Klacek nemá předem daný účel hraní a rozvíjí kreativitu dítka.

Děti obvykle baví takové hračky, které si zamilují i jejich rodiče. Takže vám všem, kteří jste dočetli až sem, dám dobrou radu - vybírejte hračky tak trochu sobecky. Co se líbí vám, to dítěti spíše představíte a přiblížíte mu hru s tím. To je taky důvod, proč tak moc frčí magnetické stavebnice. Mnohokrát se mi stalo, že si je rodič kupoval spíše pro sebe, a tím ke hře přitáhl i dítě.

V neposlední řadě můžete hračku dočasně schovat, když o ní dítě zatím nejeví zájem, a vytáhnout za pár měsíců. Obecně je rotace poliček s obměňováním hraček skvělý „vynález“, a to nemusíte být příznivcem Montessori pedagogiky, odkud pravděpodobně tento princip pochází. Děti prostě nezvládají zpracovávat příliš mnoho vjemů najednou a pokoj plný různobarevných (třeba i blikajících) hraček je zahltí. Pak si nehrají s ničím. Platí tedy, že méně je více. Raději vybírat méně hraček, ale o to více kvalitních s přesahem, které baví i rodiče.

 E3253422-316D-4FCC-BFCB-BF7312162F5C  IMG_6494

Děkujeme Hance z rodinného hračkářství TAKARO za zajímavý pohled do světa hraček.

Mrkněte se i k nim na e-shop.

Pokud se vám rozhovor líbil, budeme rádi za jeho šíření dál mezi rodiče, kterým na budoucnosti jejich dětí záleží.